Özgürlüğe sekiz adım

Özgürlüğe Sekiz Adım – Online

Hayatta neyle mücadele ediyorsunuz? Kaygı, stres, korku, huzursuzluk, depresyon, anksiyete, kötü alışkanlıklar, bağımlılıklar? Sorunlarınız maddi, manevi, duygusal ve ilişkisel olabilir. Hayat aslında sanıldığı kadar kolay değil.

Tanrı bunu biliyor ve sıkıntılarınız ne olursa olsun size yardım etmek istiyor. Canınız acıdığı zaman sizi iyileştirmek istiyor. Endişe duyduğunuz zaman size huzur vermek istiyor. Kendinizi çaresiz hissettiğiniz zaman size umut vermek istiyor. Kendinizi yalnız hissettiğiniz zaman sizi teselli etmek istiyor.

Rab diyor ki:

“Ey bütün yorgunlar ve yükü ağır olanlar! Bana gelin, ben size rahat veririm”.

Matta 11:28

Rab mutlu olabilmemiz için bize sekiz şey öğretir. Bu programda adım adım bunları öğreneceğiz.

Bu programa katılanlar ne diyorlar:

Benim endişelerim ve gelecek korkularım vardı ama artık huzurluyum ve geleceğe umutla bakabiliyorum.”

Daha önce kendimi suçluyordum ama artık geçmişe takılıp kalmaktan, kendimi suçlamaktan kurtuldum.”

“Elimden geleni yapmama rağmen kötü alışkanlıklarımı bırakamıyordum ama artık eski alışkanlıklarım tarafından kontrol edilmiyorum.”

“Beni inciten insanları asla affedemem diye düşünmüştüm ama artık onları affedebiliyorum.”

Odakladığımız şeyler şunlar:

GELECEĞE ODAKLANIYORUZ
Geçmişte olan şeylerin üzerinde fazla durmuyoruz. Başkaları bize zarar vermiş olsa da ve biz de başkalarına zarar vermiş olsak bile iyileşebiliriz. Geçmişte yaşanan kötü olaylara rağmen mevcut halimiz ve geleceğimiz değişebilir.

ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUKLARI ALIYORUZ
Bahaneler uydurmak ve başkalarını suçlamak yerine, yanlış kararlar alıp hatalar yaptığımızı kabul ediyoruz. Geçmişimizi ve yaşadığımız olayları değiştiremeyiz, ancak bunlardan bir şeyler öğrenebilir ve gelecekte doğru adımları atabiliriz.

TANRI’YA ADANIYORUZ
Tanrı bize mutluluğa giden yolu öğretir ve onunla bu yolda yürürken, Tanrı her koşulda bizim yanımızda olacağına dair bize söz verir ve bizim değişmemiz için gereken gücü bize verir.

Başlamadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Bu program, on altı bölüm bölünmüş sekiz farklı adımdan meydana gelmektedir. Bölümleri dikkatli bir şekilde okumanızı öneriyoruz. Bölümlerin bazıları video olarak mevcuttur. Bu programdan en verimli şekilde yararlanabilmek için haftada bir bölüm okumanızı öneririz.

Her bölüm sonrasında, sizden üç şey yapmanız istenecek. Bunlar için zaman ayırmanızı ve yapacağınız her eylemi elinizden gelen en iyi şekilde tamamlamanızı öneriyoruz.

1. DUA EDİN
Her bölüm sonrası için bir dua hazırladık. Bu duaların, hayatınızda arzuladığınız değişimleri yapabilmeniz için ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

2. YAZIN
Her bölümden sonra birkaç soruyu cevaplamanız gerekiyor. Düşüncelerinizi ve edindiğiniz iç görülerinizi yazarak bu süreci sizin için daha net bir hale getireceksiniz. Yazdıklarınız, ilerleme kaydettiğiniz ve de üzerinde hala çalışmanız gereken alanları görmenize yardımcı olacaktır. Duygularınızı ve iç dünyanızdaki mücadeleleri kâğıda dökmek, iyileşme sürecinizde size oldukça yardım edecektir.

Soruları cevaplarken dua edin. Dua edin ki Tanrı size kendinize ve içsel mücadelenize dair gerçekleri bulmanızda yardım etsin. Kendinize karşı dürüst olmanız oldukça önemli. Değişimin başlayacağı yer tam da burası.

3. PAYLAŞIN
Tek başımıza değişemiyoruz. Birbirimize ihtiyacımız var. Dünyanın birçok yerinde bu tarz programlara katılan kişiler, yaşadıkları sorunları ve yeni kazandıkları iç görüleri birbirleriyle paylaşmak için bir grupla bir araya gelirler. Her bir sorunun üzerinden geçerler ve herkes cevaplarından bir şeyler anlatır. Bu büyük bir lütuf ve destek. Bu yüzden yazdıklarınızı ve öğrendiklerinizi başkalarıyla paylaşmanızı öneriyoruz.


Bu programdaki içeriğin çoğu şu kaynaklardan gelmektedir:

Baker, John (2005). Celebrate Recovery Leader’s Guide: A Recovery Program Based on Eight Principles from the Beatitudes. Grand Rapids, Zondervan.

Baker, John (2007). Life’s healing choices. Freedom From Your Hurts, Hang-ups, and Habits. New York. Howard books.

Scroll to Top
Scroll to Top