8. GÜNAHLAR NASIL BAĞIŞLANIR

DÖRDÜNCÜ ADIM: TEMİZ BİR YÜREK

“Ne mutlu yüreği temiz olanlara! Çünkü onlar Tanrı’yı görecekler”.

Matta 5: 8

Bazen Tanrı’nın dahi bizi affedemeyeceği kadar büyük bir günah işlediğimizi düşünürüz. Ama Tanrı her günahı affedebilir.

“Günahlarınız sizi kana boyamış bile olsa Kar gibi ak pak olacaksınız”.

Yeşaya 1:18

Bazen işlediğimiz günahlar için geri kalan tüm hayatımız boyunca bedel ödememiz gerektiğini düşünürüz. Aslında günahlarımız o kadar büyüktür ki karşılığında yapacak hiçbir şey yoktur. Bu nedenle Tanrı, bizim günahlarımızın bedelini ödemesi amacıyla bizim yerimize canını vermesi için İsa’yı dünyaya gönderdi. Bizler işlediğimiz günahlardan özgürleşebiliriz, çünkü O bizim yerimize bedelini ödedi.

NASIL ÖZGÜRLEŞEBİLİRİZ?

Günahlarımızı itiraf edersek, Tanrı bizi affedecektir ve günahlarımızdan arındıracaktır.

“Ama günahlarımızı itiraf edersek, güvenilir ve adil olan Tanrı günahlarımızı bağışlayıp bizi kötülükten arındıracaktır”.

1.Yuhanna 1: 9

GÜNAHLARIMIZI TANRI’YA NASIL İTİRAF EDERİZ?

1. YALVARMAYIN

Sizi affetmesi için Tanrı’ya yalvarmanıza gerek yok. Tanrı zaten sizi gerçekten affetmek istiyor. O bağışlayıcıdır.

2. PAZARLIK YAPMAYIN

Tanrı’ya “Beni affedersen, bir daha yapmam.” dememelisiniz. Eğer bir daha yapmayacağım derseniz ve bu konu sizin zayıf alanınız ise muhtemelen bu sözü tutamazsınız. Tanrı’ya şöyle demeyin: “Eğer beni affedersen, çok güzel şeyler yapacağıma söz veriyorum.” Tanrı’nın sizi bağışlamasını dilemek için Tanrı’ya şart koşmanıza gerek yok. Tanrı, sizden sadece işlediğiniz günahları kabul etmenizi istiyor ve sonra size aynı günahlardan uzak durmanız için gereken gücü de vermek istiyor.

3. İNANIN

Tanrı’nın sizi bağışlayacağına inanın. O günahlarımızı affetmek ve yüreklerimizi temizlemek istiyor. İşlediğimiz günahları kendi irademizle kabul ettiğimiz zaman, Tanrı bizi affedecektir. Çünkü işlediğimiz günahları kabul etmek, Tanrı ile hayatımızdaki günahlara dair aynı fikirde olduğumuzu göstermek demektir. “Tanrım, haklısın, geçmişte yaptığım şey veya hala yaptığım şey yanlış” demeliyiz. İtirafın anlamı budur. Yani itiraf ettiğimiz zaman affedileceğiz.

İŞLEDİĞİMİZ GÜNAHLARI BAŞKA BİRİNE DE İTİRAF ETMELİYİZ

“Bu nedenle, şifa bulmak için günahlarınızı birbirinize itiraf edin ve birbiriniz için dua edin”.

Yakup 5:16

Bu ayet bize iyileşmek için ne yapmamız gerektiğini söylüyor? İşlediğimiz günahları birbirimize itiraf etmeliyiz.

Neden günahlarımızı sadece Tanrı’ya itiraf etmek yetmiyor? Neden başka bir kişi de dahil olmalı? Çünkü sorunlarımızın kökeni başkalarıyla ilgili. Bizler başkalarına yalan söyleriz, başkalarını incitiriz ve kandırırız. Başka insanlardan zarar gördüğümüz için, iyileşme sürecimiz de doğal olarak diğer insanları da kapsıyor. Tüm insanlık olarak birbirimize bağlıyız. Bu yüzden kendi başımıza iyileşemeyiz.

Genelde günahlarımızı kendimize saklarız ve çevremizdeki insanlardan gizleriz. Gerçekte olduğumuzdan daha iyi görünmek için çabalarız. Ancak sır saklamak bizi hem fiziksel hem de ruhsal olarak kötü etkiler. Hayatlarımızda daha fazla neşe ve huzur olmamasının sebeplerinden biri de budur.

Tanrı’nın “günahlarınızı birbirinize itiraf edin” emrini izlediğimiz zaman, bir anda hayatımıza harika bir özgürlük hissi gelecektir. Aynı zamanda herkesin sorunları olduğunu ve hatta çoğumuzun benzer sorunlarla mücadele ettiğini görürüz. Bu nedenle, işlediğimiz günahları başka birine itiraf etmek, Tanrı’nın bizi özgürleştirme yöntemidir.

KİME İTİRAF EDECEĞİZ?

İtiraf edeceğimiz kişiyi nasıl seçeceğiz? Öylece dışarı çıkıp günahlarımızı herkesle paylaşacak mıyız? Hayır. Günahlarınızdan yanlış bir kişiye bahsetmek büyük sorunlara yol açabilir. Günahlarımızı kimseye anlatamayız. Günahlarımızı itiraf edebileceğimiz güvenilir bir kişiyi bulmalıyız. Bu doğru kişiyi bulmanıza yardımcı olacak bazı öneriler şunlardır:

1. GÜVENEBİLECEĞİNİZ BİRİNİ BULUN

Dedikodu yapmayan birini bulun. Yıllardır sakladığınız sırları başka birine anlatmak istemezsiniz. Anlattıklarınızı başkaları ile paylaşmayacağınızdan emin olduğunuz birini bulmanız gerekiyor.

2. NE YAPMAK İSTEDİĞİNİZİ ANLAYACAK BİRİNİ BULUN

Bu “ruhsal yolculuk” sizin için çok önemli ve bu yüzden itiraf ettiğiniz kişinin de bunu çok iyi anlaması gerekiyor.

3. TANRI’NIN SEVGİSİNİ VE MERHAMETİNİ YANSITACAK BİRİNİ BULUN

Günahlarınızı itiraf ettiğinizde sizi yargılamayacak veya küçümsemeyecek biri ile bunları paylaşmak istersiniz.

ONLARA NE SÖYLEYECEKSİNİZ?

Bir önceki derste oluşturduğunuz iki listeye yazdığınız şeylerden bahsedin.

ONLARA NASIL SÖYLEYECEKSİNİZ?

1. HERHANGİ BİR ŞEY SÖYLEMEDEN ÖNCE İLK OLARAK RAHATSIZ EDİLMEYECEĞİNİZ BİR YER SEÇİN

Önemli ve zor şeylerden bahsedeceksiniz, bu yüzden rahat bir şekilde konuşabileceğiniz bir yerde olmanız önemli.

2. HAYATINIZLA İLGİLİ YAZDIĞINIZ ŞEYLERİ PAYLAŞMAK İSTEDİĞİNİZİ SÖYLEYİN

Örneğin şöyle diyebilirsiniz: “Hayatımda yanlış yaptığım bazı şeyleri anlatırken beni dinleyecek birine ihtiyacım var.”

3. DÜRÜST OLUN

En çok saklamak istediğiniz sırlar aslında en çok paylaşmanız gerekenlerdir. En acı veren sırlarınızı paylaşmak size en büyük şifayı sunacaktır.

Bunu başardığınız zaman, Tanrı ruhunuzu huzurla dolduracak ve hiç olmadığınız kadar özgür hissedeceksiniz. Bunu yaparak karanlıktan dışarı çıkıp ışığa doğru adım atarsınız. İsa şöyle dedi:

“Ben dünyanın ışığıyım. Benim ardımdan gelen, asla karanlıkta yürümez, yaşam ışığına sahip olur”.

Yuhanna 8:12

TANRI TARAFINDAN BAĞIŞLANMAK

“Çünkü herkes günah işledi ve Tanrı’nın yüceliğinden yoksun kaldı. İnsanlar İsa Mesih’te olan kurtuluşla, Tanrı’nın lütfuyla, karşılıksız olarak aklanırlar”.

Romalılar 3: 23-24

Bu ayetler, hepimizin Tanrı’nın bizi bağışlamasına ihtiyaç duyduğumuz şeyler yapmış olduğumuzu söylüyor. Yani hepimiz aynı gemideyiz. Hepimiz bazı günahlar işledik. Hepimiz bazı kötü kararlar verdik. Hepimiz günah işledik ve bazı kötü alışkanlıklar edindik. Sadece farklı alanlarda ve farklı derecelerdeler.

Bağışlanma görünmez bir şekilde vuku bulur. Peki Tanrı bizi nasıl affeder?

1. TANRI BİZİ HEMEN BAĞIŞLAR

Af dilediğimiz anda, Tanrı bizi affedecektir. Tanrı bizi bekletmez. Çünkü o bizi sever.

“Güvenebileceğimiz şey budur: Onun için Tanrı’nın lütuf tahtına cesaretle yaklaşalım; öyle ki, yardım gereksindiğimizde merhamet görelim ve lütuf bulalım”.

İbraniler 4:16

2. TANRI BİZİ KARŞILIK İSTEMEDEN BAĞIŞLAR

Tanrı günahlarımızı bir karşılık istemeden bağışlar. Bunu hak etmek ve kazanmak için uğraşmamıza gerek yok. Çünkü Tanrı bize bunu zaten verir.

“İnsanlar İsa Mesih’te olan kurtuluşla, Tanrı’nın lütfuyla, karşılıksız olarak aklanırlar”.

Romalılar 3:24

3. TANRI BİZİ TAMAMEN BAĞIŞLAR

Tanrı bizi aşama aşama bağışlamaz, bağışlanma kısmi değildir, bir bütündür. Bütün günahlarımızı siler. “Böylece Mesih İsa’ya ait olanlara artık hiçbir mahkûmiyet yoktur” (Romalılar 8:1). Suçluluk duygusu hissetmeden ve tüm günahlarımıza rağmen Tanrı’nın bizi sevdiğini bilerek yaşamak ne kadar da güzel.

DUA EDİN

Tanrım, günahlarımın bedelini ödemesi ve benim yerime canını vermesi için İsa’yı gönderdiğin için minnettarım. Günahlarımın bedelini ödediği için özgür hissedebilirim. Listemi paylaşmak için doğru kişiyi bulma çabamda bana destek ol. Bu adımı atmam için bana gereken cesareti ver. Günahlarımı başka birine itiraf edebilmem için bana yardım et. Bu adımı attığım zaman beni tüm günahlarımdan bağışlayacak ve geçmişimizden kurtaracak sevgi dolu bir Tanrı olduğuna inanıyorum.

YAZIN

1. Önceki derste bu listeleri yazarken kendinizi nasıl hissettiğinizi yazın. Belki bazı acı gerçeklerle yüzleşmeniz gerekiyordu.

2. Listelerinizi paylaşmak istediğiniz kişinin adını yazın.

PAYLAŞIN

Listelerinizi tamamladığınız zaman onları güvendiğiniz biriyle paylaşmaya hazırsınız demektir. Bu biraz zorlayıcı ve korkutucu bir adım olabilir. Ancak yine de bunu olabildiğince en kısa sürede yapmanızı öneririz. Bu adımı attığınız zaman, Tanrı’nın büyük bir lütfu ile karşılaşacağınıza gerçekten inanıyoruz.

Özgürlüğe Sekiz Adım >>

Scroll to Top
Scroll to Top