4. TANRI BİZİ UMURSUYOR

İKİNCİ ADIM: YARDIM ALIN

“Ne mutlu yaslı olanlara! Çünkü onlar teselli edilecekler.”

Matta 5:4

Tanrı seni önemsiyor ve O senin ihtiyacın olan güce sahip. Bu iki gerçeğe inanırsak, yaşamlarımız değişecek ve Tanrı’nın gücü hayatlarımızda etkin olacak.

İnanç çok önemlidir.

“İman olmadan Tanrı’yı hoşnut etmek olanaksızdır. Tanrı’ya yaklaşan, O’nun var olduğuna ve kendisini arayanları ödüllendireceğine iman etmelidir.”

İbraniler 11:6

Ancak karakterini anlamadan Tanrı’ya tam olarak güvenemeyiz. O’na dair sahip olduğumuz yanlış algılar bizi onlardan uzaklaştırır. Bazen Tanrı’nın ailemiz gibi olduğunu düşünürüz. “Babam bana kızgınsa, Tanrı’da bana kızgın.” “Annem beni sevmiyor, yani Tanrı da beni sevmiyor.” Ya da Tanrı’dan korkuyorum çünkü ailemden korkuyorum. Tanrı’nın karakterini bilmeliyiz ki ona güvenebilelim.

TANRI İÇİNDE OLDUĞUNUZ DURUMU BİLİYOR

Tanrı neyle mücadele ettiğini de biliyor. Bazen şöyle düşünürüz, “Evliliğimin ne kadar zor olduğunu kimse bilmiyor. Bu kötü alışkanlıktan nasıl kurtulmaya çalıştığımı kimse bilmiyor. Hissettiğim korkuyu ve endişeyi kimse bilmiyor.”

Tanrı her şeyi bilir ve önemser. Kral Davud hayatı boyunca birçok acı çekti ve şöyle dedi: “

“Düşkün halimi görüyor, çektiğim sıkıntıları biliyorsun.”

Mezmurlar 31: 7

Tanrı neler yaşadığınızı, ne acılar, sıkıntılar çektiğinizi, neye ihtiyacınız olduğunu biliyor. İsa şöyle dedi:

“Babanız nelere gereksinmeniz olduğunu siz daha O’ndan dilemeden önce bilir”.

Matta 6:8

Mezmurlar şöyle der:

“RAB gönlü kırıklara yakındır, ruhu ezikleri kurtarır”.

Mezmurlar 34:18

Tanrı senin döktüğün tek bir gözyaşını bile gözünden kaçırmaz. İşlediğin günahlar O’nu şaşırtmadı. O zaten bunu yapacağını çok önceden biliyordu. Bunu neden yaptığını da biliyor.

TANRI DURUMUNUZU ÖNEMSİYOR

Tanrı sadece sizin durumunuzu bilmekle kalmıyor, aynı zamanda bunu önemsiyor. Tanrı bizi karşılıksız seviyor. O’nun sevgisi bizim karakterimize ve performansımıza değil, kendisinin karakterine dayanıyor. Tanrı, İsa’yı bizim için ölmeye göndererek bize olan sevgisini göstermiştir.

“Hiç kimsede, insanın, dostları uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi yoktur”.

Yuhanna 15:13

İşte bu tam olarak İsa’nın sizin için yaptığı şeydir.

TANRI SİZİ VE İÇİNDE OLDUĞUNUZ DURUMU DEĞİŞTİRME GÜCÜNE SAHİPTİR

Bazen Tanrı sizi değiştirir; bazen ise durumunuzu değiştirir. Bazen ikisini de değiştirir. Bu güç, İsa’yı ölümden dirilten güçle aynıdır. Tanrı İsa’yı ölümden diriltebiliyorsa, sizin içinde bulunduğunuz hali de değiştirebilir. Vaziyetiniz imkânsız görünebilir, ancak Tanrı için imkânsız diye bir şey yoktur.

“İnsanlar için imkânsız olan, Tanrı için mümkündür”.

Luka 18:27

TANRI’NIN GÜCÜNÜN HAYATINIZDA GERÇEK OLMASI İÇİN NE YAPMALISINIZ?

Elektrik süpürgesi, televizyon ve tost makinesi gibi cihazların işlevini gerçekleştirmek için bir elektrik kaynağına bağlı olması gerekir. Aynı şekilde biz de Tanrı’nın gücüne bağlı olmalıyız. İyileşmek için Tanrı’nın gücüne bağlanmayı seçmeliyiz.

Çoğu insan, bu bağlantıya sahip olmadığı için hayatlarında bir güce sahip değildir.

“Tanrı’nın bize verdiği ruh bizi güçle, sevgiyle ve özdenetimle dolduruyor”.

2 Tim 1:7

İyileşmek için şu üç şeye ihtiyacımız var.

1. GÜÇ

Tek başımıza üstesinden gelemeyeceğimiz alışkanlıklarımızı bırakmak için güce ihtiyacımız var. Doğru olduğunu bildiğimiz şeyleri yapmak için güce ihtiyacımız var.  Kötü geçmişin izinden kendimizi kurtarmak için güce ihtiyacımız var.

2. SEVGİ

Gerçek ve karşılıksız sevgiye ihtiyacımız var. Sevdiklerimiz tarafından zarar görme korkusunu bir kenara bırakmamız gerekiyor. Yüzeysel, zarar veren ve bencil ilişkiler yerine derin, anlamlı ve özgün ilişkiler kurma becerisine ihtiyacımız var.

3. ÖZDENETİM

Kendimizi kontrol etmeye de ihtiyacımız var, ancak İsa bizim kontrolümüze sahip olana kadar biz kendimizi kontrol edemeyiz.

NASIL BAĞLANTI KURABİLİRİZ?

Tanrı’nın gücü ile nasıl bağlantı kurabilirim? Öncelikle, Tanrı için önemli olduğuma ve onun bana yardım etme gücüne sahip olduğuna inanmalıyım. İkincisi, “İsa, Hayatıma gir çünkü yardımına ihtiyacım var” diyerek onu hayatına çağır.

Tanrı’dan yardım almak cesaret ister. Bunu yalnız olarak yapamayacağımızı kabul etmemiz gerekir. Tanrı’nın yardımını almak göz korkutabilir çünkü bunun aynı zamanda değişim demek olduğunu da biliyoruz. Değişimin ne olacağını bilmediğimiz için değişmekten korkabiliriz. Çektiğimiz acılar,  duyduğumuz korkulardan daha fazla olduğunda değişmeye hazır oluruz.

Ama değişmeye hazır olduğunuz zaman söylemeniz gereken tek şey: “Değişmek istiyorum, beni değiştir.”

“Çünkü kendisini hoşnut edeni hem istemeniz hem de yapmanız için sizde etkin olan Tanrı’dır”.

Filipililer 2:13

ŞİMDİ HAYATINDA SANA NELER ACI VERİYOR?

Tanrı, yardım istediğimiz zaman bize cevap vereceğine söz verir. Şu anda Tanrı size yardım etmeye hazır. Tek yapmanız gereken Tanrı’ya inanmak ve bu yardımı Tanrı’dan almak.

Duyduğum acı ve zararlı alışkanlıklarımla yüzleşmek zor. Problemlerimi tek başıma çözemeyeceğimi kabul etmek de zor.

İkinci adımı attığımız zaman omuzlarımızdan büyük bir yük kalkacaktır. Tanrı’nın gücü hayatımızda işlemeye başlar.  Tanrı’ya inanırız ve Tanrı’nın yardımını alırız ve gerisini Tanrı halleder. Tanrı bizi özgürleştirir.

Bunu kendi kendinize yapamazsınız. Tanrı’nın size ihtiyacınız olan gücü vereceğine inanmak günlük yapmanız gereken bir alıştırmadır. Tanrı’nın gücü gerçek ve mükemmeldir. Bu güce ne kadar çok bağlanırsak, Tanrı’ya güvenmeyi de o kadar çabuk öğreniriz. Yapmamız gereken yardım için Tanrı’ya yalvarmak. O bizim dualarımızı duyacak ve bize yardım edecek.

DUA EDİN

Tanrım, gücünü hayatımda istiyorum. Kötü alışkanlıklarımı yenmek için senden gelecek güce ihtiyacım var. Doğru şeyleri yapmak için senin gücüne ihtiyacım var. Geçmişten miras kalan yaralarımı iyileştirmek için senin gücüne ihtiyacım var. Benim için planladığın hayatı yaşayabilmek için senin gücüne ihtiyacım var. Gerçek sevgiyi istiyorum. İnsanları sevmek istiyorum. Öz denetim için de dua ediyorum. Dualarıma cevap verdiğin için sana minnettarım.

SORULAR

1. “İman dışında Tanrı’yı hoşnut etmek olanaksızdır. Çünkü Tanrı’ya yaklaşanın ilkin O’nun var olduğuna ve kendisini arayanları ödüllendirdiğine iman etmesi gerekir” (İbraniler 11: 6). Bunun sizin için anlamı nedir?

2. Tanrı’nın size ne kadar önem verdiğini yazınız. Belki de bunu yaşadığınız ilk seferi yazınız.

3. Dünyevi ailen ve gökteki baban için neler hissediyorsun? Aralarındaki fark ne?

4. Hayatınızdaki hangi şeyler umutsuz görünüyor?

5. Hala Tanrı’ya emanet etmekten çekindiğiniz şeyler nelerdir?

6. Hayatınızda Tanrı’nın size yardım etmeye başlamasına izin verdiğiniz durumlar hangileri?

Özgürlüğe Sekiz Adım >>

Scroll to Top
Scroll to Top