16. HİKAYENİZİ PAYLAŞMAK

SEKİZİNCİ ADIM: BAŞKALARINA YARDIM EDİN

“Ne mutlu doğruluk uğruna zulüm görenlere! Çünkü Göklerin Egemenliği onlarındır”.

Matta 5:10

Başkalarına yardım ederken kendi acımızdan nasıl yararlanabiliriz? Hikayemizi paylaşarak.

Deneyimlerimizi, yolculuğumuzu, duyduğumuz acıyı ve zayıf yönlerimizi paylaşabiliriz. Diğer insanlara Tanrı’nın bize nasıl yardım ettiğini anlatabiliriz. Hikayemizi paylaştığımız zaman, başkalarına umut veririz. Ama aynı zamanda bu deneyim bizi daha da güçlendirir.

“İçinizdeki umudun nedenini soran herkese uygun bir yanıt vermeye her zaman hazır olun. Yalnız yumuşak huyla, saygıyla yapın”.

1.Petrus 3:15-16

Şu tarz soruları cevaplamaya hazır olmamız gerekiyor, “Tanrı size nasıl yardım etti? Acılarınızdan nasıl kurtuldunuz ve nasıl özgürleştiniz?”

TANRI’NIN SİZDEN İSTEDİĞİ BİR ŞEY VAR

İsa yeryüzündeki görevini bitirdiği zaman kendisine inananlara şunu söylemiştir:

“Gökte ve yeryüzünde bütün yetki bana verildi. Bu bazen gidin, bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin; onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un adıyla vaftiz edin”.

Matta 28:18-19

Biz artık Tanrı’nın büyük planın bir parçasıyız. Görevimiz acı çeken insanlara ve Tanrı’nın sevgisini tanımayan insanlara hizmet etmektir. Misyonumuz onları İsa’ya yönlendirmektir. Çünkü İsa onların problemlerine ve acılarına gerçekten yardım edebilecek kişidir.

Bunu yapmanın bir yolu da hikayenizi paylaşmaktır. Sizin hikayenizi duyması gereken insanlar var. Çünkü bu onlara umut kaynağı olacaktır.

Tanrı hakkında her şeyi bilmek zorunda değilsiniz. Diğerlerine sadece başınızdan geçenleri anlatmanız yeterli. Genelde bu insanları en çok etkileyen şeydir. “Tanrı hakkında her şeyi bilmiyorum, ama benim yaşadığım şey buydu” diyebilirsiniz. Hikayeniz aracılığı ile Tanrı sizi kullanmak istiyor.

Hikayenizi paylaşırken aklınızda bulundurmanız gereken 3 şey vardır.

1.MÜTEVAZI OLUN

Hepimiz aynı gemideyiz; hepimiz aynı hayatta mücadele ediyoruz. Kendi hikayemizi paylaşmak adeta bir balıkçının başka bir balıkçıya nerede balık bulabileceğini söylemesine benzer.

“Her şeyi başardım” demiyoruz çünkü böyle bir şey yok. Özgürlük yolundayız ama henüz oraya gelmedik. Çünkü oraya varmak ömür boyu süren bir yolculuktur.

2. GERÇEKLERDEN BAHSEDİN

Acılarınız ve günahlarınız konusunda dürüst olun. Kendinizi açın. Şeffaf ve dürüst olun. Bunu yapmak cesaret ister. Ama yaşadığınız zorluklar konusunda dürüst davranarak başkalarına da yardım edebilirsiniz.

3. DERS VERMEYE ÇALIŞMAYIN

Başkalarına kendi inancınızı kabul ettirmeye veya inandırmaya çalışmayın. Sadece hikayenizi paylaşın. Tanrı sizden birer savunma avukatları değil, bu sürecin tanıkları olmanızı istiyor. Belki de söz konusu kişiye umut veren tek kişi siz olacaksınız. Onlara ulaşabilecekleri ve kendileriyle özdeşleştirebilecekleri bir hikâye anlatın. Yani sadece Tanrı’nın sizin için neler yaptığını anlatın, onlar da bunu duymak isteyecektir.

HİKAYENİZDEN EN ÇOK KİM YARARLANABİLİR?

Sizin yaşadıklarınıza benzer şeyleri şu anda deneyimleyen insanlar ve İsa’nın size sağladığı özgürlüğü öğrenmesi gereken insanlar. Bu insanlar, arkadaşlarınız, komşularınız veya ailenizden birileri olabilir.

Kendi hikayenizi başkalarına anlatmak, bu insanların da Tanrı ile sonsuz bir ilişki kurmalarını mümkün kılabilir. Zaten hayatta bundan daha önemli bir şey olamaz. Hikayenizi paylaşmak bu yolda büyük bir amaca sahiptir.

DUA EDİN

Tanrım, beni kullanmak istediğin için teşekkür ederim. Hikayemi paylaşmaya hazır olmam için bana yardım et. Beni yardıma ihtiyacı olan insanlara yönlendir ve hikayemi paylaşırken doğru kelimeleri bulmama yardım et. Bana güç ve cesaret ver ki diğer insanlara umut verebileyim. Bunu kibar bir şekilde ve saygıyla yapmama yardım et.

YAZIN

Hikayemizi paylaşmadan önce hazırlanmamız gerekli. Hazırlanmanın en iyi yolu hikayemizi yazmaktır. Bunu nasıl yapacağınız konusunda birkaç önerimiz var.

1. Hayatınızda bugüne kadar sizi en çok etkilemiş hem pozitif hem negatif tecrübelerin bir listesini yapın. Sizin sebep olduklarınızı ve başkalarının sebep olduklarını ayrıca belirtin. Yedinci derste hazırladığınız iki listeye yeniden bakın. Bu liste deneyimleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

2. Şimdi yaşadığınız bu deneyimlerden neler öğrendiğinizi yazın.

3. Ayrıca bu deneyimlerde Tanrı’nın size nasıl yardım ettiğini yazın.

4. 1, 2 ve 3. maddelerde yazdıklarınız üzerinden hikayenizi oluşturun. Hikayenizi yazarken şu üç adımı aklınızda bulundurun:

1. ÖNCESİ

Daha önce hayatınızın nasıl bir halde olduğunu anlatın. Neyi arıyordunuz? Sorunuz ve durumunuz neydi? Neler hissettiniz? Bir değişim yaşamak için sizi ne teşvik etti? O zamanki davranışlarınız ve düşünceleriniz nelerdi? İçsel ihtiyaçlarınızı, sevgisizliği, güvensizliği, reddedilmiş olmayı, korkuyu veya yalnız hissetmeyi nasıl çözmeye çalışıyordunuz?

2. NASIL OLDU

Peki bu durum nasıl değişti? Bu yolculukta size destek olan adımlardan bahsedin. O sırada hayatınızda neler oluyordu? Kararlarınızı hangi kişiler veya sorunlar etkiledi?

3. ŞİMDİ

Hayatınız şimdi nasıl? Düşünceleriniz, tutumlarınız ve duygularınız nasıl değişti? Tanrı’nın yardımını hayatınızın hangi alanlarında hissettiğinizi paylaşın.

SON SÖZLER

Özgürlüğe giden bu yolda attığımız sekiz adımın sonuna geldiğimize göre, bu yolculuğa çıktığınız için sizi tebrik etmek istiyorum. Her adımı elinizden geleni yaparak tamamladıysanız, muhtemelen hayatınızda bazı değişiklikler de görmeye başlamış olmalısınız. Bunlar Tanrı’nın sizin için planladığı hayatın sadece başlangıcı. Tanrı sizi başkalarına yardımcı ve destek olmanız için kullanmak istiyor. Bu yüzden hayatınızda çeşitli zorluklarla karşılaştığınız zamanlarda, bu sekiz adımı uygulamaya devam edin. Tanrı’nın sahip olduğu güce güvenmeye devam edin. Onun için her şey mümkündür.

Scroll to Top
Scroll to Top