15. TANRI SİZİN ACINIZI KULLANACAK

SEKİZİNCİ ADIM - BAŞKALARINA YARDIM EDİN

“Ne mutlu doğruluk uğruna zulüm görenlere! Çünkü Göklerin Egemenliği onlarındır”.

Matta 5:10

Artık son adıma geldik. Bu adımda, Tanrı’nın sizi ve acınızı nasıl kullanmak istediğinden bahsedeceğiz. O, sizi başkalarına destek ve yardımcı olmanız için kullanmak istiyor.

Bazen diğer insanlara fayda sağlamak için çok yetenekli ve güçlü olmamız gerektiğini düşünürüz. Ancak bu doğru değil. Aksine Tanrı, tarih boyunca sıradan insanları kullanmıştır.

Aslında Tanrı’nın en çok kullandığı kişiler ise zayıf olanlarımızdır. Çünkü güçlü insanlar kendi güçlerine güvenirler. Zayıf insanlar ise aksine Tanrı’nın sahip olduğu güce güvenirler. Tanrı tarafından güçlü bir şekilde kullanılan Pavlus şöyle dedi:

“Ama O bana, Lütfum sana yeter. Çünkü gücüm, güçsüzlükte tamamlanır ”dedi. İşte, Mesih’in gücü içimde bulunsun diye güçsüzlüklerimle sevinerek daha çok övüneceğim. Bu nedenle Mesih güçsüzlükleri, hakaretleri, zorlukları, zulümleri ve darlıkları sevinçle karşılıyorum. Çünkü ne zaman güçsüzsem, o zaman güçlüyüm”.

2.Korintliler 12:9-10

Tanrı zayıf yönlerimizi ve acımızı kullanmak ister.

“Ne mutlu doğruluk uğruna zulüm görenlere! Çünkü Göklerin Egemenliği onlarındır”.

Matta 5:9

Bu sekiz adımlık yolculuğu, başkalarına yardım edebilmek adına kendimizi özgürleştirmek için yaptık. Bizim hayatlarımız, kendimizle ilgilenmekten çok, başkalarına yardım etmekle ilgili olacak. Ancak iyi bir haberimiz var. Tanrı zayıf yönlerimizi, acımızı ve kötü deneyimlerimizi daha büyük amaçlar için kullanabilir. Bu adımda, iki önemli soruya cevap vermeye çalışacağız: Tanrı neden acı çekmemize izin veriyor? Başkalarına yardım ederken kendi acımızı nasıl kullanabiliriz?

TANRI NEDEN ACI ÇEKMEMİZE İZİN VERİR?

İyi bir Tanrı’nın neden kullarının acı çekmesine izin verdiğini cevaplamak zordur ve cevabı tam olarak bilmeyebiliriz. Ama öngördüğümüz dört nedeni şöyle açıklayabiliriz:

1. TANRI BİZE ÖZGÜR İRADE VERMİŞTİR

Tanrı bize seçme hakkı verdi. Tanrı bizi özgür irade vermeden de yaratabilirdi, böylece her zaman iyi olan şeyi yapardık ve hiç günah işlemezdik. Ama Tanrı kendine kukla ya da robotlar yaratmak istemedi. O’nu gönüllü olarak sevmemizi istedi.

Eğer birini sevmeme şansınız yoksa onu gerçekten sevmiş sayılmazsınız. Eğer kötü olanı seçme ihtimaliniz yoksa iyiyi seçmiş de sayılmazsınız.

Yaptığımız seçimler ve verdiğimiz kararlar sebebiyle hem kendimize hem çevremize acı çektirebiliriz. Sigara içmeyi seçersek çok daha erken ölebiliriz. Kendi kötü seçimlerimizin sonuçlarına katlanırız.

Bazen başkaları yanlış olanı yapmayı seçer ve biz masum bir kurban olarak bu eylemden zarar görebiliriz. Bazılarınız anne veya babanızdan, eşinizden, öğretmeninizden, arkadaşınızdan, akrabanızdan veya belki de tanımadığınız birinden zarar gördünüz. Tanrı, o kişinin özgür iradesini elinden alarak bu zararı önleyebilirdi. Ama Tanrı bize özgür irade vermeyi seçti.

2. TANRI ACIYI DİKKATİMİZİ ÇEKMEK İÇİN KULLANIR

Acı bizim sorunumuz değil. Depresyonumuz, kaygımız ve korkumuz aslında kendi sorunlarımız bile değildir. Bunlar bize başka bir şeyin yanlış olduğunu anlatmaya çalışan sinyallerdir.

Nasıl vücudumuzda bir acı hissettiğimizde neyin yanlış gittiğini anlamaya çalışıyorsak, hayatta da böyledir. Sorunun gerçek kaynağına inip onunla başa çıkabilmemiz için acı bizim dikkatimizi çekmeye yarar.

Aslında yaşanan bu problemlerin kaynağı sevildiğinizi hissetmemek, kendinize güvenmemek, reddedilmek veya görmezden gelinmek de olabilir. Acınız işte bu sorunlarla ilgilenmeniz gerektiğini anlatmaya çalışır.

Kimse acıyı sevmez, ama Tanrı dikkatimizi çekmek için onu kullanır.

3. TANRI BİZE ONA GÜVENMEMİZ GEREKTİĞİNİ ÖĞRETMEK İÇİN ACIYI KULLANIR

Hayatımız kolay olduğunda ve her şey yolunda gittiğinde Tanrı’yı unutmaya meyilli oluruz. Ancak acı çektiğimizde veya zor durumlarla karşılaştığımızda ise yeniden O’na yöneliriz.

Bu problemleri yaşamazsak, Tanrı’nın problemlerimizi çözmede ne kadar iyi ve yüce olduğunu da asla öğrenemeyeceğiz. Tanrı, acı aracılığıyla O’na güvenmemizi mümkün kılar.

4. TANRI, BAŞKALARINA YARDIM EDEBİLMEMİZ İÇİN BİZE ACI VERİR

“(Tanrı) kendisinden aldığımız teselliyle her türlü sıkıntıda olanları teselli edebilmemiz için bizi bütün sıkıntılarımızda teselli ediyor”.

2.Korintliler 1:4

Acı bizi alçakgönüllü, başkalarına sempati duyan ve onların ihtiyaçlarına karşı hassas bireyler yapar. Bizi başkalarına yardım etmeye hazırlar. Acımızı hafifletmesi için Tanrı’ya yalvardığımızda, O bizi teselli eder ve ihtiyacımız olan yardımı bize sunar. Başkaları da bu zorlukları yaşadığı zaman, biz de onlarla deneyimlerimizi paylaşabilir ve teselli edebiliriz.

Herkesin sorunları vardır. Zihinsel, fiziksel, ruhsal, sosyal ve ilişkisel. Hepimizin günahları, acıları ve kötü alışkanlıkları vardır. Hiç kimse mükemmel değil. İncindiğimizde, bizi anlayan birilerine ihtiyaç duyarız. Yaşadıklarımızı deneyimlemiş birilerine.

İstismara uğramış birine, kendisi de istismara uğramış birinden daha iyi kim yardımcı olabilir ki? Depresyonda olan bir kişiye, kendisi de depresyonu yaşamış birinden daha iyi kim yardım edebilir ki?

Tanrı başkalarına yardım etmek için seni kullanmak istiyor. Bu yolda, acınızı ve kötü deneyimlerinizi dahi kullanabilir. Yaşadıklarınızı paylaştığınızda, başkalarına umut vermiş olursunuz.

Yaratılış kitabının sonunda Yusuf hakkında anlatılanlara bakalım. Ailesi ve diğerleri ona korkunç şeyler yaptı. Hayatında çektiği tüm bu acıları aslında hak etmedi. Ama Tanrı, Yusuf’un bütün insanlığa yardım edebilmesi için yaşadığı tüm bu kötü şeyleri kullandı. Yusuf ailesiyle görüştüğünde onlara

“Siz bana kötülük düşündünüz, ama Tanrı bugün olduğu gibi birçok halkın yaşamını korumak için o kötülüğü iyiliğe çevirdi” demiştir.

Yaratılış 50:20

Başkaları size ne yapmış olursa olsun, Tanrı o eylemi iyilik için kullanabilir. Tanrı sizin acınızı başkaları için bir yardıma dönüştürebilir. Acınızı paylaşarak başkalarına umut verebilirsiniz.

Sonraki derste, yaşadığımız acıları başkalarına yardım etmek için nasıl kullanabileceğimiz üzerine konuşacağız.

DUA EDİN

Tanrım, yaşadığım acıları biliyorsun. Sen de bu dünyadayken acı çektin. Çektiğim bu acının hayattaki asıl kaynağını bulmama yardım et. Beni teselli et ve acılarımı dindir. Beni diğer acı çeken insanlara ulaştır. Onlara nasıl yardım edebileceğimi bana göster.

SORULAR

1. Her şey yolundayken Tanrı’dan uzaklaştığınız oluyor mu? Lütfen nasıl olduğunu açıklayın.

2. Acı çektiğiniz zaman yardım için tekrar Tanrı’ya döndünüz mü? Lütfen nasıl olduğunu açıklayın.

3. Acı çektiğiniz zamanlarda nasıl teselli bulduğunuzu anlatın.

4. Acı çeken diğer insanları nasıl teselli edebilirsiniz?

Özgürlüğe Sekiz Adım >>

Scroll to Top
Scroll to Top