14. DUALARIMIZA NASIL CEVAP ALIRIZ?

YEDİNCİ ADIM: İYİ ALIŞKANLIKLAR

“Ne mutlu doğruluğa acıkıp susayanlara! Çünkü onlar doyurulacaklar”.

Matta 5:6

Büyümemiz ve olgunlaşabilmemiz Tanrı’nın bizi değiştirmesine bağlıdır. Biz sadece O’nun gücü ve kudretiyle büyüyebilir ve değişebiliriz. Başarısız olduğumuz zaman bu genelde Tanrı’nın gücüne değil kendi gücümüze güvenmemizden kaynaklanır.

Dua ederek O’nun gücünün hayatımıza girmesine izin veririz. Dua ederek Tanrı’nın bizi değiştirmesini izin veririz.  Bunu için hayatımızda edinmemiz gereken ikinci alışkanlık ise dua etmektir.

Tanrı ile olan ilişkimizde hem Tanrı’nın sözlerini okumak hem de dua etmek oldukça önemlidir. Tanrı’nın sözünü okuduğumuz zaman O bizimle konuşur. Dua ettiğimiz zaman ise biz Tanrı ile konuşuruz. Tanrı’nın sözlerini okuyarak, Tanrı’nın vaatlerini öğreniriz. Dua ettiğimizde ise Tanrı’nın sunduğu bu vaatler gerçekleşir.

NASIL DUA ETMELİYİZ?

“Ama siz dua edeceğiniz zaman iç odanıza çekilip kapıyı örtün ve gizlide olan Babanız’a dua edin. Gizlilik içinde yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir”.

Matta 6:6

1. TANRI İLE BAŞ BAŞA

Tanrı ile baş başa kalmak için zaman ayırın. Herhangi bir şeyin sizi rahatsız etmesini önlemek için dış dünya ile bağınızı koparın. Dua ettiğiniz zaman Tanrı ile baş başa kalırsınız. O size sandığınızdan daha yakındır. Söylediğiniz her kelimeyi duyar.

2. BABAMIZ’IN SEVGİSİNE ODAKLANIN

Tanrı sizin cennetteki babanızdır. O size karşı sevgi doludur. Tanrı, O’na gelmenizi bekliyor. Kalbinizdekileri duymaya özlem duyuyor. Belki kendinizi zayıf ve günahkâr hissediyorsunuz. Ama dua ettiğinizde tüm dikkatinizi O’nun sevgisine verirsiniz.

3. TANRI’NIN SİZİ ÖDÜLLENDİRMESİNİ BEKLEYİN

Tanrı dualarımızın cevaplanmasını istiyor. O ihtiyaçlarımızı karşılamak isteyen babamızdır. Biz O’ndan dileriz ve O bize verir. Dualarımıza cevap vermekten mutlu olur.

DUALARIMIZA NASIL CEVAP ALIRIZ?

1. TANRI’NIN SÖZLERE GÖRE DUA EDİN

İsa şöyle der: “Eğer bende kalırsanız ve sözlerim sizde kalırsa, ne isterseniz dileyin, size verilecektir”(Yuhanna 15:7).

Tıpkı küçük bir çocuğun ebeveynlerini dinleyerek konuşmayı öğrenmesi gibi. Aynı şekilde Tanrı’nın sözleri aracılığı ile Onu dinleyerek Onunla konuşmayı da öğreniriz. Tanrı’nın sözleri yüreklerimize işlediği zaman, O’nun isteğine uygun dua etmeye başlarız ve O, dualarımıza cevap verecektir.

2. GÜVEN DUYARAK DUA EDİN

“Tanrı’nın önünde güvenimiz şu ki, O’nun isteğine uygun ne dilersek bizi işitir. Her ne dilersek bizi işittiğini bildiğimize göre, O’ndan dilediklerimizi aldığımızı da biliriz” (1.Yuhanna 5:14-15).

Tanrı’nın sözlerine uyarak dua etmeyi öğrendiğimiz zaman Tanrı’nın bize cevap vereceğinden emin olacağız.

3. AZİMLE DUA EDİN

“Çünkü Tanrı’nın isteğine göre ve vaat edilene kavuşmak için dayanma gücüne ihtiyacınız vardır” (İbraniler 10:36).

Bazen dualarımıza cevap almak için sabredip dua etmeye devam etmemiz gerekir. Hem güvenle hem de azimle dua etmeliyiz. Bazen vazgeçiyor gibi hissedebiliriz ve Tanrı’nın neden dualarımıza cevap vermediğini sorgularız. Tanrı bizden dua etmekten vazgeçmememizi istiyor.

4. ALÇAKGÖNÜLLÜLÜKLE DUA EDİN

“Dilediğiniz zamanda dileğinize kavuşamıyorsunuz. Çünkü kötü amaçlı, tutkularınız uğruna kullanmak için diliyorsunuz”.

Yakup 4:3

Dua etmek ayrıca Tanrı’dan yüreklerimizi bir teste tabi tutmasını istemek için de bir fırsattır. Tanrı’dan bize işlediğimiz günahlarımızı göstermesini ve güdülerimizi test etmesini isteyebiliriz. Çünkü bunlar Tanrı’nın ettiğimiz dualara cevap vermemesinin nedeni de olabilir.

NE ZAMAN DUA ETMELİYİZ?

“Sürekli dua edin”.

1.Selanikliler 5:17

Her gün Tanrı’nın sözlerini okumak ve dua etmek için özel bir zaman ayırmak iyi olacaktır. Örneğin bunun için 10 ya da 15 dakika ayırabilirsiniz. En önemlisi bu okuma ve dua etme zamanını günlük bir alışkanlık haline getirebilmektir.

Ama dua etmeyi sadece bu zamanla sınırlamanıza gerek yok. Gün içinde de Tanrı’ya dua edip seslenebilirsiniz. Tanrı, Kutsal Ruhu aracılığıyla yüreklerimizde yaşar. Bu nedenle her zaman dua edebiliriz. Tüm gün boyunca sürebilecek bir ilişki kurabiliriz.

Bu adımda sizi yeni alışkanlıklar geliştirmeye davet ediyoruz. Hayatımız boyunca bizim için iyi olmayan alışkanlıklar geliştirdik. Bu kötü alışkanlıklardan kurtulmanın en iyi yolu onların yerine yenilerini edinmektir.

Tanrı’nın sözlerini okumak ve dua etmek, bu manevi yolculuğa devam ederken size yardımcı olacak iki iyi alışkanlıktır. Bazen kendinizi sıkışmış hissedebilirsiniz ve geriye gidiyorum diyebilirsiniz. Pes etmeyin. Tanrı’nın sözlerini okumaya ve dua etmeye devam edin.

DUA EDİN

Tanrım, hayatımı sana adadım. Sana ihtiyacım var, bunu kabul ediyorum. Senin gücün olmadan hayatımı yönetemem. Gücünü hissetmeme izin ver. Senin istediğin gibi dua etmeyi bana öğret. Beni ne kadar sevdiğini göster. Dualarıma cevap vereceğine inanmam için içimi güvenle doldur. Sonuç elde edemediğim zamanlarda da devam edebilmem için bana güç ver.

SORULAR

1. Tanrı’nın dualarınıza cevap verdiğini gördünüz mü? Cevabınız evet ise, nasıl olduğunu anlatabilir misiniz?

2. Dua, kendi irade gücünüze güvenmenize değil, Tanrı’nın gücüne güvenmenize nasıl yardım edebilir?

3. Tanrı’nın sözlerine göre, güven duyarak, azimle ve alçakgönüllülükle dua etmeliyiz. Sizin için bu dört şeyden en zor olanı hangisi ve neden?

4. Şu anda hayatınızda neler için dua ediyorsunuz?

Özgürlüğe Sekiz Adım >>

Scroll to Top
Scroll to Top