13. GELİŞMEYE DEVAM ETMEK

YEDİNCİ ADIM: İYİ ALIŞKANLIKLAR

“Ne mutlu doğruluğa acıkıp susayanlara! Çünkü onlar doyurulacaklar”.

Matta 5: 6

Bu yolculukta geriye sadece iki adım kaldı. Umarım hayatınızda bazı olumlu değişiklikler yaşanmaya başlamıştır.

Bu yolculukta bazen bazı noktalarda sıkışıp kaldığımızı hissedebiliriz. Bazen eski alışkanlıklarımıza ve davranışlarımıza geri dönmek isteyebiliriz ve hatta dönebiliriz. Cesaretimizin kırılmaması ve bunları yaşasak dahi pes etmemek çok önemlidir.

Büyümeye ve değişmeye devam etmek için bazı yeni iyi alışkanlıklar edinmeliyiz. Hayatınız şu an size nasıl görünürse görünsün, bu alışkanlıklar sizi daha güçlü kılacak emin olun. Bir yere sıkıştığımızı ya da yenildiğimizi hissetsek dahi, bu alışkanlıklar bizi ileriye götürecektir. Bu derste ve sonraki derste iki yeni alışkanlıktan bahsedeceğiz.

BİRİNCİ ALIŞKANLIK – KUTSAL KİTABI OKUMAK

Tanrı her gün bizi ne kadar çok sevdiğini söylemek isteyen sevgi dolu Babamızdır. Bize, yani çocuklarına, büyümeyi ve olgunlaşmayı öğretmek istiyor. Uygun gördüğü yaşama biçimini bize göstermek istiyor ve bunu nasıl yapacağımız ise onun kudretine bağlı, bizlerinkine değil.

NASIL OLGUNLAŞIRIZ VE NASIL BÜYÜRÜZ?

“Yeni doğmuş bebekler gibi, hilesiz sütü andıran Tanrı sözünü özleyin ki, bununla beslenip büyüyerek kurtuluşa erişesiniz”.

1. Petrus 2:2

Anne bebeğini sever ve onu önemser. Kendi vücuduyla çocuğuna yemek ve hayat verir. Bebek annesine hep yakın durur, göğsünde yatar. Süt, çocuğun büyümesi ve güçlenmesi için tam olarak ihtiyaç duyduğu şeydir.

Bir bebek için süt ne anlama geliyorsa, Tanrı’nın sözleri de bizim için aynı şeydir. Tanrı’nın sözleri aracılığı ile Tanrı’nın sevgisini hissedebiliriz ve ona yaklaşırız. Onun sözleri ile büyür ve güçleniriz.

Bir bebek annesinin memesinden süt emer. Peki bizler Tanrı’nın sözlerini nasıl hayatımıza dahil edebiliriz?

1. ANLAYARAK

“Ey insanoğlu, iyice dinle ve sana söyleyeceklerimi yüreğine yerleştir”.

Hezekiel 3:10

Tanrı’nın sözünün bizi etkilemesi için yüreğimize işlemesi gerekir. Çünkü yüreğimiz, can bulduğumuz yerdir, özümüzdür.

“Her şeyden önce de yüreğini koru, çünkü yaşam ondan kaynaklanır”.

Süleyman’ın Özdeyişleri 4:23

Tanrı’nın sözünün yüreğimize işlemesi için öncelikle O’nu anlamamız gerekir. Yüreğimize giden yol ise zihnimizden geçer. Sözcükleri okuduğumuzda, Tanrı hakkında bilgi ediniriz ve O’nu kavramaya başlarız.

2. İNANARAK

Tanrı’nın sözlerinin yüreğimize işlemesi için inanmamız gerekir. Tanrı hakkında bilgi sahibi olmak tek başına yeterli değildir. Bazı insanların Tanrı hakkında çok bilgisi vardır. Ama O’nu gerçekten tanımazlar. Hayatlarında O’nun sevgisini ve gücünü hiç tecrübe etmemişlerdir. Bilgileri hayatlarının içine işlemiyordur. Tanrı’nın sözleri sadece akıllarında kalır ve asla içlerine işlemez. Yüreğimize işlemesi için bu sözlere inanmamız gerekiyor.

İNANMAK NE DEMEKTİR?

İmanın babası olarak bilinen İbrahim hakkında şöyle deniyor:

“İmansızlık edip Tanrı’nın vaadinden kuşkulanmadı; tersine, imanı güçlendi ve Tanrı’yı yüceltti. Tanrı’nın vaadini yerine getirecek güçte olduğuna tümüyle güvendi”.

Romalılar 4:21

Tanrı bir şey vaat ederse onu yapar. O güvenilirdir. O’nun vaatlerine herhangi bir şey hissetmeden veya deneyimlemeden önce inanmayı seçmeliyiz. Ondan sonra O’nun sözlerini yerine getirmesini beklemeliyiz. İbrahim’in de yaptığı buydu. İşte inanmak, iman etmek budur.

3. UYGULAYARAK

“Tanrı sözünü yalnız duymakla kalmayın, sözün uygulayıcıları da olun. Yoksa kendinizi aldatmış olursunuz. Çünkü sözün dinleyicisi olup da uygulayıcısı olmayan kişi, aynada kendi doğal yüzüne bakan kişiye benzer. Kendini görür, sonra gider ve nasıl bir kişi olduğunu hemen unutur. Oysa mükemmel yasaya, özgürlük yasasına yakından bakıp ona bağlı kalan, unutkan dinleyici değil de etkin uygulayıcı olan kişi, yaptıklarıyla mutlu olacaktır”.

Yakup 1:22-25

Üçüncü şey olarak Tanrı’nın sözlerini uygulamalıyız. Bu yüzden bu programda sadece dersleri okumuyoruz. Hem de okuduğumuz şeyleri uygulamaya çalışıyoruz.

Edineceğimiz ilk alışkanlık her gün Kutsal Kitabı okumak olacak. Ne kadar okuduğumuz önemli değil. Önemli olan, Tanrı’ya kalbimizi açmak ve Tanrı’nın sözleri içimize işlemesine izin vermektir. Tanrı’nın sözleri bizim için anne sütü gibidir. Büyümemizi ve güçlenmemizi sağlar. Sözleri anlayarak, sözlere inanarak ve sözleri uygulayarak, yüreğimize işlemelerine izin veririz. Böylece yüreğimize tohum gibi ekilirler. Hayatımız içerisinde büyüyecek ve sonunda meyve verecek birer tohum. Tanrı’nın Ruhu aracılığıyla hayatımıza sevgi, sevinç ve barış getireceklerdir.

DUA EDİN

Tanrım, sen benim, benimle her gün konuşmak isteyen sevgi dolu babamsın. Seni daha iyi tanımak istiyorum. Çocuğun olarak büyümeme ve olgunlaşmama yardım et. Sözlerini okuduğumda anlamama yardım et. Vaatlerine inanmayı bana öğret. Sözlerini uygulamam için bana güç ver. Hayatta sözlerinden ektiğim tohumların büyümesini bekleyebilmem için bana sabır ver.

SORULAR

1. Tanrı’nın size olan sevgisini tarif edin. Tanrı sizi ne şekilde seviyor?

2. Aklımızla anlamak ve kalbimizle inanmak arasında ne fark vardır?

3. Her gün biraz zaman ayırıp *Kutsal Kitab’ı okuyun, günün hangi saati sizin açınızdan daha uygun olacaksa. Sabah, öğlen ya da akşam.

4. Kutsal Kitab’ı okumak için her gün ne kadar zaman ayırmak istersiniz?

*Kutsal Kitap Uygulaması’nı buradan ücretsiz indirebilirsiniz: bible.com/tr/app

Özgürlüğe Sekiz Adım >>

Scroll to Top
Scroll to Top