10. TANRI BİZİ NASIL DEĞİŞTİRİR

BEŞİNCİ ADIM: DEĞİŞMEK

“Ne mutlu doğruluğa acıkıp susayanlara! Çünkü onlar doyurulacaklar.”

Matta 5: 6

Bir göl üzerinde, doğuya gitmek için ayarlanmış otomatik pilotta olan bir tekneyi sürdüğünüzü hayal edin. Eğer geri dönüp batıya gitmeye karar verirseniz, teknenin yönünü değiştirmek için iki yol vardır. Birinci yol, dümeni sıkıca tutmak ve onu fiziksel olarak oto pilotun gitmeye yönlendirdiği yönün tersi yöne gitmeye zorlamaktır. İradeniz ve gücünüz ile oto pilotu yenebilirsiniz, ancak karşı bir direnç hissedeceksiniz. Eninde sonunda kollarınız yorulacak ve dümeni bırakacaksınız ve tekne yine programlandığı gibi doğuya doğru gidecektir.

Hayatınızı irade gücü ile değiştirmeye çalıştığınızda da olan şey budur: “Kendimi daha az yemek yemeye, daha çok egzersiz yapmaya, sigarayı bırakmaya, kumarı bırakmaya veya porno izlemeyi bırakmaya zorlayacağım.” dersiniz.

İrade gücünüz sayesinde kısa dönemli değişimler yaratabilirsiniz ancak altta yatan sorunu çözmediğiniz sürece bu durum size sürekli stres yaratacaktır. Değişiklik yapmak doğal hissettirmez, bu yüzden genelde eninde sonunda vazgeçeriz; diyeti bırakırız, spor yapmayı bırakırız veya sigara içmeye başlarız. Ve kolaylıkla eski alışkanlıklarımıza geri döneriz. Daha iyi ve daha kolay bir yol var: Oto pilotunuzu değiştirin.

Oto pilotunuzu nasıl değiştirirsiniz? İncil diyor ki:

“Düşüncenizin yenilenmesiyle değişin”.

Romalılar 12: 2

Değişmek için uğruna çabaladığımız şeyler için Tanrı’nın düşüncelerimizi yenilemesine izin vermeliyiz. Düşünme şeklimiz nasıl hissettiğimizi belirler, nasıl hissettiğimiz de davranışlarımızı. Kendi kendimize değiştirmeye çalıştığımız tüm bu olumsuz davranışları, Tanrı sahip olduğu güç sayesinde değiştirebilir. Bazen hissettiğimiz öfke, tutku ya da sahip olduğumuz bazı kötü alışkanlıklar, sevilmemiş olmanın, başkalarına kıyasla kendimizi değersiz ve güvensiz hissetmemizin göstergeleridir. Hayatımızda gerçek bir değişiklik görmek için Tanrı’nın bizim iç dünyamızı değiştirmesine izin vermeliyiz.

TANRI’NIN BİZİ DEĞİŞTİRMESİNE NASIL İZİN VERİRİZ?

1. KENDİ GÜCÜNÜZE DEĞİL TANRI’NIN GÜCÜNE ODAKLANIN

Bireyin irade gücünün yeterli olmadığını zaten biliyorsunuz. Sadece iradeye sahip olmak eğer işe yarasaydı, zaten değişmiş olurdunuz. Ama değişmediniz çünkü bunu yapmaya yetecek kadar gücünüz yok. Sadece kendi gücünüze güvenmek, değişmenizi engelleyecektir. Bu tıpkı otomatik pilotta giden tekne örneğindeki gibi dümenin yönünü fiziksel güçle değiştirmeye benzer.

Pavlus şunu der:

“Beni güçlendirenin aracılığıyla her şeyi yapabilirim”.

Filipililer 4:13

Kendi gücünüze değil, Tanrı’nın gücüne güvenmelisiniz. Kendinizi O’na teslim eder ve dua ederseniz, tüm kusurlarınızı ve hatalı davranışlarınızı değiştirmenize yardımcı olabilir: “Tanrım, kendi gücümle değişemeyeceğimi biliyorum, ama beni değiştirmen için sana güveniyorum.”

2. DÜŞÜNCELERİNİZE DEĞİL TANRI’NIN SÖZÜNE ODAKLANIN

İncil’de size vaat edilen binlerce söz var. Bu sözlerin ve vaatlerin zihninize ve kalbinize nüfuz etmesine izin verdiğiniz vakit değişmeye başlayacaksınız. Bazılarımızın zihninde de artık yerleşmiş olumsuz yollar var çünkü aynı olumsuz şeyleri defalarca düşündük. Bu olumsuz düşüncelerden kurtulmak elbette biraz zaman alabilir. Ama bunları Tanrı’nın gerçeğiyle değiştirebiliriz. Her gün onun sözlerini okuyarak ve onlar üzerine düşünerek zihnimizi yavaş yavaş yenileyebiliriz. Ancak bu şekilde değişebiliriz.

3. İYİ HİSSETMEYE DEĞİL, İYİ ŞEYLER YAPMAYA ODAKLANIN

Değişmeyi isteyene kadar sadece beklerseniz, asla değişemezsiniz. Ama doğru şeyi yapmaya başlarsanız, sonunda hissetmek istediğiniz o duygular da gelecektir. Eşinize karşı sevgi hissetmiyorsanız, ona karşı daha sevgi dolu davranmaya başlayın ve emin olun gerçek duygu da peşinden gelecektir. Canınız istemiyor olsa dahi iyi olan şeyi yapın.  Çünkü yapılması gereken doğru şey bu. Sonunda hisler de bu davranışları takip edecek. Doğru olanı yapmaya odaklandığımız zaman, Tanrı’nın gücüne ihtiyacımız olacak. Doğru olanı yapmaya çalıştığımız zaman Tanrı bize istediğimizi vereceğine söz verir.

4. DEĞİŞİM ZAMAN ALIR

Değişim zaman alır, bu yüzden sabır gerektirir. Ve bazen başarısız oluruz. Ama sonra, başarısız olduğumuz zaman, Tanrı bize tekrar ayağa kalkıp hayatımıza devam edebilmemiz için güç verir.

Bizler, Tanrı’nın çocukları olduğumuzu asla unutmamalıyız. Tanrı hayatın her evresinde seni seviyor ve sevecek. Tanrı seni her zaman mevcutta zaten sevdiği için seni daha fazla sevmeyecek. Yine, seni mevcutta sevdiğinden daha az da sevmeyecek.

Bir baba, üç yaşındaki evladından on yedi yaşındaymış gibi davranmasını beklemez. Üç yaşındaki çocuk tam da yaşının gerektirdiği gibi davranır, etrafı dağıtır, çocuk gibi davranır ve baba bundan memnundur. Tanrı da hangi değişikliği yaparsanız, ne için çabalarsanız, bundan memnun olur. Tıpkı bir ebeveynin bebeğinin attığı ilk adımlarını sevmesi gibi. Pes etmeyin. Tanrı sizin yanınızda ve size ihtiyacınız olan tüm gücü ve sabrı size vermek istiyor.

DUA EDİN

Tanrım, beni sevdiğin için teşekkür ederim. Beni sevdiğin için değişmemi istediğini biliyorum. Tıpkı bir ebeveynin çocuğunun büyümesini istemesi gibi. Benim o yarattığın, olmam gereken kişi olmamı istiyorsun. Bana hayatımda hangi alanlarda değişmem gerektiğini göster. Senin sözlerini aklıma ve kalbime taşımama yardım et. Kendi gücüme güvenerek değişmeye çalıştığımda ne olduğunu göster ve senin gücünün hayatıma nüfuz etmesine nasıl izin vereceğimi öğret. Bana sabretmeyi öğrettiğin ve pes etmemem için güç verdiğin için teşekkür ederim. Başarısız olsam bile beni sevdiğin için sana teşekkür ederim.

SORULAR

1. Hayatınızın hangi alanlarında kendi iradenize güvenerek bir şeyleri değiştirmeye çalıştınız?

2. Peki aklınızı Tanrı’nın sözleri ve vaatleriyle doldurmak için neler yapabilirsiniz?

3. Yapmak istemediğinizi hissettiğinizde bir şeyler yapmak sizin için zor mu? Nasıl hissettiğinizi açıklayın.

4. Bu derslere başladığınızdan beri hayatınızda olumlu değişiklikler oldu mu?

Özgürlüğe Sekiz Adım >>

Scroll to Top
Scroll to Top