Başarısız olacağını korkuyor musun?

Bazen bir şeyi yapamayacağımızı düşünerek korkarız. Çünkü başarısız olacağımızı düşünürüz.

Çocukken piyano dersleri almıştım. Mezuniyet töreninde bütün okulun önünde arkadaşlarımla beraber dört el piyano çalacaktım. O kadar çok korkmuştum ki, neredeyse birkaç ay boyunca bunun için kaygılanmıştım. Arkadaşımla beraber pratik yaptığımızda bir arkadaşım kusursuz çalmıştı ve aralarında sadece ben hata yapmıştım.

Sonra Piyano çalacağımız gün yaklaştı ve bütün okul oradaydık. Arkadaşımla piyano çalmaya başladık ve çalarken arkadaşım bir hata yaptı. İkimiz de çok şaşırdık ve ne yapacağımızı bilemedik. Umarız kimse fark etmemiştir diye düşünerek piyano çalmaya devam ettik. Ondan sonra hata yapmadan çaldık ve ben inanılmaz bir şekilde rahatladım. Oysaki başaramayacağımı düşünerek aylar boyunca gereksiz yere kaygılanmıştım.

Gördüğünüz gibi hayatta farklı şeylerden korkuyoruz. Sizin korkmadığınız şeylerden ben korkuyor olabilirim. Benim korkmadığım şeylerden de siz korkuyor olabilirsiniz.

Bazen kendi korkularımızın ne olduğunu bilmiyoruz ve bir şey yapamaya karar verdiğimiz zaman korkularımız ortaya çıkıp bizi yapacağımız şeylerden vazgeçirebiliyor.

Kutsal kitapta da bu durumdan bahsediliyor. Kutsal kitapta insanların sürekli bir şeyleri yapmaktan korktukları ve  korktukları için Tanrı’nın, bu insanlara bir şey yapmadan önce sık sık  “korkmayın” dediği görülüyor.

Bu hayatta bir şekilde korkularımızla mücadele etmek zorundayız. Ama hayatlarımızı Tanrı’nın ellerine bıraktığımızda O, bizi koruyacaktır. O, korktuğumuz şeylerle yüzleşebilmek için bize ihtiyacımız olan gücü verecektir.

Tanrı’nın bize yardım ettiğini gördükçe korkularımız azalacak ve güvenimiz artacaktır.

DUA

Tanrım, korkularımı biliyorsun. Korkularımı yenebilmem için bana yardım et. Bana cesaret ver. Benim yanımda olacağına, bana güç ve sabır vereceğine inanıyorum.

AMİN

AYET

Karanlık ölüm vadisinden geçsem bile, kötülükten korkmam. Çünkü sen benimlesin. Çomağın, değneğin güven verir bana.

MEZMURLAR 23:4

SORU

Korkularınızı yenmek için neler yapıyorsunuz?

Korkularımın üstesinden nasıl gelebilirim? >>

Scroll to Top
Scroll to Top