Kaygıyı azaltmanın yolu

Kaygılanmaktan kurtulmak için Tanrı O’na güvenerek imanla dua etmemizi ister. Tanrı’nın ihtiyaçlarımızı karşılayacağına inandığımızda kaygılarımız azalacaktır.

İsa dua konusunda bize çok vaatte bulunuyor. Örneğin: “İmanla dua ederseniz, dilediğiniz her şeyi alırsınız.” Tanrı’ya imanla dua ettiğimizde Tanrı’nın bizim dualarımıza mutlaka karşılık vereceğini söylüyor.

Ben nasıl bu imana sahip olabilirim?

Tanrı’nın dualarımıza karşılık vereceğine güvenebilmemiz için ilk önce Tanrı’nın kendisine güvenmeliyiz. Bir söze inanmak, o sözü söyleyen kişiye güvenmemize bağlıdır. Eğer biz bir kişiye güvenirsek onun sözüne de güvenebiliriz. Verdiği söz kişinin karakterine bağlıdır. Bu yüzden Tanrı’yı daha iyi tanıdıkça ve onun sevgisinden beslendikçe güvenimiz ve O’na olan imanımız artacaktır.

Bir kişinin sesinin kulağımıza nasıl geldiği bizi etkiler. Bir kişinin yüz ifadesine bakarak ona güvenip güvenmeyeceğimizi anlayabiliriz. Tanrı’nın güzelliğine baktıkça onun sevgi dolu sesini dinledikçe ona karşı imanımız güçlenir.

Tanrı’nın gerçekten kim olduğunu anladıkça ve Onu daha iyi tanıdıkça onun verdiği sözlere daha çok inanmaya başlarız. O zaman sözü kimin verdiğini bildiğimizde herhangi bir şüphemiz olmayacaktır.

Tanrı’nın bizden istediği şekilde O’na dua edersek O, bizim dualarımıza karşılık verecektir ve böylece dualarımızın gerçekleşeceğine inanarak O’na dua edebiliriz.

Biz Tanrı’nın güzelliğini ,sevgisini ve gücünü tanıdığımız zaman bizim Tanrı’ya olan imanımız artacaktır.

O’nun verdiği söze inanmak bizim için doğal bir şey olacaktır.

Tanrı’nın ihtiyaçlarımı karşılamak istediğini bildiğimde niye kaygılanayım ki? Tanrı’nın benim dualarımı duyduğuna inandığımda niye korkayım ki?

Tanrı’ya yakın olalım. O’nun sevgisinden beslenelim. O’nun sesini dinleyelim. O’nun bizim için bizden istediklerini anlayalım. Kendimizi O’na adayalım ve böylece inancımız artacak ve kaygılarımız azalacaktır.

DUA

Tanrım, sana güvenmek istiyorum. Sana imanla yaklaşmak istiyorum. Seni daha yakından tanımak istiyorum. Senin sevginden yararlanmak istiyorum. Seni tanıdıkça kaygılarımın azalacağına inanıyorum.

AMİN.

AYET

İmanla dua ederseniz, dilediğiniz her şeyi alırsınız.

MATTA 21:22

SORU

Son zamanlarda endişe ettiğiniz şeyler neler?

Kaygılarımdan nasıl kurtulabilirim? >>

Scroll to Top
Scroll to Top