Kaygılanmamak için nasıl dua edebilirim?

Kaygılardan kurtulmak kolay değildir. Pek çok şey için endişeleniriz.

Tanrı kaygılanmak yerine Ona dua ederek dileklerimizi ona söylememizi ister. Bunu yaptığımızda Tanrı bize huzur verir ve bu şekilde kaygılanmaktan kurtulabiliriz.

Fakat nasıl dua edeceğiz?

Tanrı’ya vakit ayırarak ve O’nunla baş başa kalarak dua edeceğiz. Eğer biz Tanrı’ya dua ederek yaklaşırsak o da bize yaklaşacaktır. O bize düşünebildiğimizden daha yakın olacaktır. Söylediğimiz her kelimeyi duyacaktır.

Yüreklerimiz soğuk olabilir. Hiçbir şey hissetmeyebiliriz. Önemli olan Tanrı’yı aramaktır ve O’nun sevgisine odaklanmaktır.

Biz Tanrı’ya ne verebiliriz diye düşünmeyelim. Tanrının bize ne vermek istediğini düşünelim.

Dua ettiğimizde Tanrı bizi görür ve bizi ödüllendirir. Bu, bizim duygularımıza ve ne hissettiğimize bağlı değildir. Bu Göksel Babamız’ın büyük gücüne ve sevgisine bağlıdır.

Bizim fazla ve güzel sözlerle Göksel Babamız’ı ikna etmemize gerek yok. Tanrı’nın bizi dinlemek istemediğini düşünerek Onu zorlamamıza gerek yok. Çünkü O zaten bizim bütün ihtiyaçlarımızı bilir.  O bizim ihtiyacımız olan şeyleri bizden daha iyi bilir ve onları karşılamak ister.

Bugün O’na yaklaşalım. O’nun bize yakın olduğuna güvenelim. Bizim dualarımızı duyduğuna inanalım.

DUA

Kaygılandığım zaman sana yakın olmam için bana yardım et. Tanrım, beni kendi yanına çağır. Beni beklediğini ve beni her zaman duymaya hazır olduğunu biliyorum. Bugün ihtiyacım olan şeyleri biliyorsun. Onları karşıla. Kaygılanmak yerine sana dua etmek istiyorum.

AMİN.

AYET

Ama siz dua edeceğiniz zaman iç odanıza çekilip kapıyı örtün ve gizlide olan Babanız’a dua edin. Gizlilik içinde yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir. Dua ettiğinizde, putperestler gibi boş sözler tekrarlayıp durmayın. Onlar söz kalabalığıyla seslerini duyurabileceklerini sanırlar. Siz onlara benzemeyin! Çünkü Babanız nelere gereksinmeniz olduğunu siz daha O’ndan dilemeden önce bilir.

MATTA 6:6-8

SORU

Stresli ve endişeli olduğunuzda, geceleri ne tür rüyalar görürsünüz?

Kaygılarımdan nasıl kurtulabilirim? >>

Scroll to Top
Scroll to Top