Kaygılanmamak için ne yapmalıyız?

Hepimizin kaygıları var. Pek çok şey için kaygılanıyoruz. Sağlığımız, ekonomimiz, çocuklarımız, geleceğimiz ya da başka şeyler için endişeleniyoruz. Bu kaygılar genelde hayatlarımızı olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bazı insanların kaygıları daha yoğundur. Bu insanlar, aşırı stres, anksiyete ve panik ataklar yaşarlar.

Kaygılanmamak bazen çok zordur. Kaygılanmak istemeyiz ama bir türlü kaygılanmayı bırakamayız. Kaygılanmaktan nasıl kurtulacağımızı bilmediğimiz için kaygılanmaya devam ederiz.

Bazen bir şeyden kurtulabilmek için onun yerine başka bir şey yapmalıyız. Tanrı kaygılanmak yerine O’na inanıp güvenmemizi istiyor. Tanrı’ya güvenerek hayatımızda kaygı, stres ve korku seviyesini azaltabiliriz.

Kaygılanmamak için başka bir şey yapmalıyız. Bu şey Tanrı’ya güvenmektir. Tanrı bizi seviyor ve bizi önemsiyor. Hayatımızın en derin detaylarıyla bile ilgileniyor. Bu yüzden ona güvenebiliriz.

Bizler için duam şudur: Tanrı’ya olan güvenimiz artsın. Çünkü güvenimiz arttıkça kaygılarımız ve korkularımız azalacaktır.

Tanrı’ya olan güvenimiz nasıl artabilir?

Tanrı’ya güvenebilmek için O’nun hakkında kendime üç şeyi hatırlatmaya çalışırım.

1. Tanrı her zaman bizim için en iyisini ister.

Biz çocuklarımız ya da sevdiklerimiz için en iyisini istiyoruz, değil mi? Tanrı da her zaman bizim için en iyisini ister.

2. Tanrı her zaman bizim için en iyisini bilir.

Bazen biz kendimiz için en iyisinin ne olduğunu bildiğimizi düşünürüz. Ama her zaman bunu bilemeyiz. Fakat Tanrı her zaman bizim için en iyisini bilir.

3. Tanrı her zaman bizim için en iyisini yapabilir.

Tanrı bizim için en iyisini ister, en iyisini bilir ve en iyisini yapar. Tanrı için imkânsız diye bir şey yoktur. O bizim için her şeyi yapabilir.

Kaygılandığım zaman kendime bu üç şeyi hatırlatmaya çalışırım. Tanrı’ya derim ki: Sana güveniyorum. Hayatımı sana teslim ediyorum çünkü sen benim için her şeyin en iyisini istiyorsun, biliyorsun ve yapabiliyorsun.

DUA

Tanrım, ne için kaygılandığımı biliyorsun. Sana daha çok güvenebilmem için bana yardım et. Daha az kaygılanayım diye sana dua ediyorum. ____________ ilgili kaygılanmamak için bana yardım et.

AMIN.

AYET

Yüreğiniz sıkılmasın. Tanrı’ya iman edin.

YUHANNA 14:1

SORU

En çok hangi konularda endişe duyuyorsunuz?

Kaygılarımdan nasıl kurtulabilirm? >>

Scroll to Top
Scroll to Top