Endişe ile baş etmenin yolu

Kaygılarımızdan kurtulabilmek için nasıl dua edebiliriz?

Bir çocuk vardı. Onun babası meşgul bir iş adamıydı. Babası her sabah çocuk kalkmadan önce işe gidiyordu ve akşam eve dönüyordu.  Baba akşam yemeğini ailesiyle beraber yiyordu ama yemekten sonra hemen evdeki ofisinde çalışmaya başlıyordu. Kapıyı kapatıyordu ve akşam boyunca orada çalışıyordu.

Ama çocuk babası ile birlikte vakit geçirmek istiyordu ve babasının kapısının önünde oturuyordu. Orada babasına küçük notlar yazıyordu ve bu notları kapının altından atıyordu.

Ondan sonra bekliyordu. Babasının cevap vereceğini umuyordu ama bir kez bile cevap alamadı.

Belki kendinizi hikâyede bahsettiğim çocuk gibi hissediyorsunuz. Dualarınızı Tanrı’ya gönderiyorsunuz ve O’ndan cevap alamıyorsunuz.

Bence bu hikâye hepimizin Tanrı’yla ilişkisinin nasıl olduğunu gösteriyor.

Baba ve oğul arasında bir uzaklık vardı. Tanrı’yla aramızda bir uzaklık olduğunu hissedebiliriz. Bu yüzden kendimizi Tanrı’ya yakın hissetmeyebiliriz.

Ayrıca baba ve oğul arasında bir güvensizlik de vardı. Çocuk babasının ona cevap verip vermeyeceğini bilmiyordu. Bizde de aynı güvensizlik Tanrı için var. Tanrı dualarıma cevap vermek istiyor mu? Yoksa istemiyor mu? Neden dualarıma cevap alamıyorum diye kendimize sorarız.

Ama belki çocuğun en önemli sorusu şu: Babam beni gerçekten seviyor mu? Beni gerçekten umursuyor mu? Çocuk sadece yeni bir oyuncak istemiyor. Sadece ödevlerine yardım istemiyor.  Çocuk babasının sevgisini de istiyor.

Eğer Tanrı bu baba olsaydı, ne yapardı? Bir cevap yazar mıydı? Notu geri gönderir miydi?

Bence, eğer Tanrı bu baba olsaydı sandalyesinden kalkardı. Kapıyı açardı. Çocuğun elini tutardı. Onu içeri alırdı, onu sandalyeye oturturdu ve elini çocuğun omzuna koyardı.  Çocuğun gözlerinin içine bakardı ve ona şöyle söylerdi: Sevgili çocuğum, senin için ne yapmamı istiyorsun?

Şimdi Tanrı size aynı soruyu sormak istiyor. “Senin için ne yapmamı istersin” diye size soruyor. O’na ne söylemek isterseniz onu söyleyin. Ondan sonra O’nun cevabını bekleyin.

DUA

Tanrım, şu anda beni dinlediğine inanıyorum. Sana kendimi yakın hissetmek istiyorum. Sana her konuda güvenmek istiyorum. Bütün dertlerimi sana anlatmak istiyorum. İçimi her zaman sana döküyorum. Beni dinlediğin için sana teşekkür ediyorum.

AMİN.

AYET

Hiç kaygılanmayın; her konudaki dileklerinizi, Tanrı’ya dua edip yalvararak şükranla bildirin. O zaman Tanrı’nın her kavrayışı aşan esenliği Mesih İsa aracılığıyla yüreklerinizi ve düşüncelerinizi koruyacaktır.

FiLiPiLiLER 4:6-7

SORU


Kaygılarınızla başa çıkmak için yaptığınız şeyler nelerdir?

Kaygılarımdan nasıl kurtulabilirim? >>

Scroll to Top
Scroll to Top